Вівторок, 11.08.2020, 05:32
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Головна » 2014 » Грудень » 10 » ІСТОРИЧНІ ВІХИ 2015 РОКУ
09:32
ІСТОРИЧНІ ВІХИ 2015 РОКУ

  

14 січня – минає 160 років (1855) від дня народження Сластіона Опанаса Георгійовича, маляра, графіка, етнографа, педагога, мистецтвознавця, громадського діяча. Народився у м. Бердянську Запорізького краю, малярству навчався у батька-іконописця та в Петербурзькій академії мистецтв, повернувшись на батьківщину, оселився у Миргороді. Проявляв надзвичайний інтерес до історії України в особистостях, подіях, збирав і замальовував по Україні  зразки народного мистецтва, фольклорний і етнографічний матеріал, а здобуті знання яскраво відображав у своїй творчості художника. Став одним із засновників  українського архітектурного стилю.

25 січня – виповнилося 390 літ (1625) з дня народження  Чурай Марії Гордіївни, народної співачки, поетеси, піснярки періоду Хмельниччини. Була музикальною, вродливою, володіла рідкісної краси голосом. Її пісні: «Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри», «В кінці греблі шумлять верби» і ін.,– будуть звучати вічно. Співи серця видатної українки існують і в обробці композиторів, у перекладах на німецьку, чеську, французьку, польську, англійську мови.       А пісня «Ой, не ходи,Грицю» має безпрецедентний вплив на літературу, бо стала основою для творів багатьох письменників.

2 лютого –  170  років  (1845)  від  дня  народження Пулюя Івана Павловича, фізика, електротехніка, винахідника, організатора науки, перекладача, громадського діяча. Народився у с. Гримайлів на Тернопільщині. Перший у світі винайшов та дослідив Х-промені, названі у подальшому рентгенівськими, разом з П. Кулішем, а потім з І. Нечуєм-Левицьким переклав українською Біблію. Називав Україну перлиною Європи і вірив у її незалежність.

 

4  березня – 200 років (1815)  тому  народився Вербицький Михайло Михайлович, композитор, хоровий диригент, священик, громадський діяч, автор Гімну України. Народився у с. Явірник Руський на Надсянні, на формування як композитора важливе значення мали духовні твори композиторів ”золотої доби“ М. Березовського, Д. Бортнянського   та  музика  віденських  класиків  Й. Гайдна   і  В. Моцарта.

31 травня – 150  років (1865)  від  дня  народження Старицької Марії Михайлівни, акторки, режисера, педагога. Народилася в с. Лебехівці на Полтавщині в родині письменника,  театрального  діяча М. Старицького. Отримавши освіту, театральний досвід, невтомно працювала   з молоддю, відстоювала українське театральне мистецтво в умовах заборон. Належить до послідовних продовжувачів у пошевченківську добу невтомної культурницької праці на ниві національного відродження, народного просвітництва.

12 липня – минає 100 років (1915)  від дня  народження Тронька Петра Тимофійовича, вченого-історика, академіка, державного, громадсько-культурного діяча. Народився у с. Заброди на Харківщині. Зробив величезний внесок у розвиток музейництва в Україні, у відродження пам’яток Київської Русі, був організатором багатьох ювілеїв видатних особистостей і подій в історії України, очолював Національну спілку краєзнавців, а також головну редколегію науково-документальної 27-томної серії книг ”Реабілітовані історією“ – про репресованих комуністичним тоталітаризмом в Україні.

 

29  липня  –  150  років  тому  (1865)  народився Андрей Шептицький (св. ім’я Роман), Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський,  предстоятель Української греко-католицької церкви. Народився в              с. Прилбичі на Львівщині, походив зі старовинного русинського (українського) роду графів. Являвся розбудовником Церкви в Україні і за кордоном, заснував Львівську Богословську Академію та Український Національний музей, був великим меценатом у сфері культури, просвітництва, освіти. Беззастережно виступав проти німецького нацизму, протистояв радянській окупації. Ставив питання про об’єднання всіх християн України навколо Київського патріархату у єдності з Римським престолом.

1  жовтня   –  350    років  (1665)   тому Дорошенка Петра Дорофійовича  обрано Гетьманом Правобережної України. Народився у м. Чигирині, походить із давнього козацького роду. За період гетьманування провів низку реформ внутрішнього життя на Правобережжі. Стратегічною метою було об’єднання України, що і було досягнуто у червні 1668 р. – попри  умови суцільного загарбницького оточення, а також внутрішніх протиборств, зорганізованих і стимульованих зовнішнім ворожбинством.

2 жовтня  –  150  років  (1865)  з  дня  народження Січинського Дениса Володимировича, композитора, хорового диригента, педагога, першого професора музики у Галичині, музично-громадського діяча. Є автором музики до пісні «Мир вам, браття, всім приносим» на вірш  І. Гушалевича, який у 1848 р. став національним гімном галичан-русинів, а також популярних і наразі пісень ”Не пора, не пора“ (сл. І. Франка), ”Чом, чом, земле моя“ (сл. В. Лебедова).

5  жовтня  – 160  років (1855) від дня народження Яворницького Дмитра Івановича, історика, археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, дослідника історії українського козацтва. Народився в с. Сонцівка на Харківщині, походить із роду козацької старшини. Став ученим і культурно-просвітницьким діячем з величезним колом інтересів, неперевершеним знатоком Запорозького козацтва, української старовини. Надзвичайно активна діяльність складається з п’яти періодів: Харківський, Петербурзький, Середньоазійський, Московський, Катеринославський і радянський,– залишив величезну наукову спадщину.

25 жовтня – 270 років тому (1745) народився  Березовський Максим Созонтович, композитор, диригент, співак, класик європейської музики. Виходець із козацької родини м. Глухова, що на Сумщині, мав виняткові  вокальні здібності, закінчив Києво-Могилянську академію та Болонську академічну філармонію зі званням академіка. Став першим автором опери у Московській імперії, поєднав у своїй творчості досвід  західноєвропейської музичної культури з українськими національними традиціями,  відомий в усьому світі духовними музичними творами.

У  грудні  –  минає  510  років  від  народження Роксолани – Анастасії Лісовської (1505-1558), уродженки зі священицької родини м. Чемерівці, що на Поділлі, яка стала дружиною одного з найвідоміших султанів Османської імперії Сулеймана І Пишного. З ім’я Роксолани пов’язано багато історичних пам’яток в сучасній Туреччині, доброчинностей. З її сходженням на вершину імперії  бере початок період правління  ”привілейованих жінок“.

 

  Грудень 2014 р.                                                           Бердянський осередок «Просвіти»

http://proberdyansk.wordpress.com/

Переглядів: 532 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020