Субота, 08.08.2020, 23:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Березень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Головна » 2012 » Березень » 1 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (БЕРЕЗЕНЬ)
15:23
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (БЕРЕЗЕНЬ)
ЗІЙШОВ  СНІЖОК – БЕРИСЯ  ЗА  ПЛУЖОК

      2 березня – 130 років від дня народження Тесленка Архипа Юхимовича (1882-1911), письменника. Народився в с. Харківці Лохвицького повіту на Полтавщині, навчався у Харківецькій церковній учительській школі, звідки був виключений за «вільнодумство». В 1905 р. за участь у селянських заворушеннях двічі ув’язнювався і, врешті, висланий у В’ятську губернію. Творчість розпочав з поезії російською, потім перейшов на рідну українську мову і писав оповідання в традиції української класики. Твори присвячені нужденному, безправному  життю селянства за царату: «Нема матусі», «Поганяй до ями», «За пашпортом» - викривав служителів православ’я, яким  чужі інтереси українського народу: «Любов до ближнього», «У схимника» - а також тюремні оповідання з власного досвіду. Після повернення з заслання, виснажений арештами, хворобою на сухоти, письменник невдовзі помер у  віці 29 років.        

       4 березня – 1952 року загинув Хосевич Ніл Антонович (н.1905), художник, графік, активний громадський і політичний діяч, член Української Головної Визвольної Ради, а також Організації Українських Націоналістів. За життя організував 35 художніх виставок, зокрема: у Львові, Празі, Берліні, Чикаго,  Лос-Анджелесі і ін. містах. За те, що його твори про національно-визвольний рух в Україні потрапили до делегатів Генасамблеї ООН,  з кремля поступила сувора вказівка про знищення митця.

      9 березня – минає 198 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1914-1861), поета, художника, мислителя.  Про Т. Шевченка – поета і людину – написано вже не одну сотню книжок мовами різних народів світу, не одну тисячу наукових розвідок та публіцистичних і популярних статей, і несть числа виголошеним на його честь доповідям та промовам. Бердянська громадська організація «Українська Громада» ініціювала встановлення пам’ятника Великому Кобзареві у м. Бердянську з нагоди 200-ліття від дня народження. Розповсюджено звернення до всіх людей світу, які носять горде, прославлене у віках прізвище – ШЕВЧЕНКО, щоб долучилися до цієї великої справи.

      – 150 років від дня народження Пимоненка Миколи Корниловича (1862-1912), художника-живописця, педагога, громадського діяча. Народився у м. Києві, закінчив художню школу  і Петербурзьку академію художностей. Викладав  у Київській художній школі, став співорганізатором Київського художнього училища. Є автором  багатьох картин на сільську та міську тематику: «Сінокос», «Українська ніч», «Жнива на Україні», «Різдвяні ворожіння» тощо - звертався до портретної теми. Помер у розквіті творчих сил, у Національному художньому музеї України його творам відведено цілу залу.

       14 – 190 років тому у Київському театрі відбулася перша вистава українською мовою (1822).

       –  140 років від дня народження Новаківського Олекси Харлампійовича (1872-1935), живописця, педагога, громадського діяча. Народився в с. Слобода-Ободівка на Вінничині, художню освіту здобув приватно та в Краківській Академії  красних мистецтв. У Львові займався педагогічною діяльністю, заснував мистецьку школу, в 1924-25 рр. очолював факультет мистецтв Львівського (таємного) Українського Університету. Малював картини з українського життя: «Діти», «Коляда»,  «Пробудження» тощо – портрети видатних особистостей. Мав надзвичайно багато учнів, чимало з яких з часом здобули світову славу.

       15 березня – 1922 року німецька фірма «Юнкерс» з більшовицькою Москвою заключила контракт на будівництво заводів біля села Філі поблизу Москви – з виробництва двигунів і фюзеляжів бойових літаків, з плановою потужністю в 600 одиниць на рік, роботи були розпочаті негайно. У подальшому  тісна співпраця поширилася на військову освіту, ведення бойових дій – все це відбувалося на тлі заборон Версальського договору 1920 р. Пакт про ненапад 1939 р. між двома агресорами – СРСР і Німеччиною – вже був вінцем таємної злочинної співпраці диктаторів з метою нового розподілу світу.

      –  1917 року у Києві засновано Український військовий клуб імені Павла Полуботка.

      16 березня – 130 років від дня народження Алчевської Христини Олексіївни (1882-1931), поетеси, педагога. Народилася у м. Харкові, закінчила Вищі педагогічні курси в Парижі та Харківську художню школу, працювала вчителькою гімназії у рідному місті. У поетичних збірках «Туга за сонцем», «Моєму краю», «Вишневий цвіт» і ін. виступала проти соціального і національного поневолення українського народу, висловлювала віру в майбутнє, оспівувала борців проти гнобителів. В інших збірках засуджувала грабіжницьку І Світову війну, є автором літературно-критичних праць «Пам’яті Шевченка»,  «Селянська дитина – Василь Стефаник», «Дух велетня» та ін.     

     17 березня – 1917 року у Києві постала  Українська Центральна Рада – парламент Великої України на чолі з Михайлом Грушевським.

     18 березня – 1992 року Верховна Рада України  «ревізувала» цілу главу ХV КЗпП  «Індивідуальні трудові спори», в результаті чого зникла частина 2  ст. 236, в якій був припис про негайне виконання рішення суду з виплати заробітної плати працівникові за період з часу незаконного звільнення з роботи і по дату поновлення (за вимушений прогул?!), таким чином поетапно створювалися умови для подальшого тотального безкарного несплачування заробітку мільйонам працівників упродовж років, тобто для шахрайського збагачення злодіїв, які тепер відомі як мільйонери і мільярдери, і тих, що по статках стоять біля них впритул.

     22 березня – 170 років від дня народження Лисенка Миколи Віталійовича (1842-1912), композитора, піаніста, диригента, педагога, фольклориста, громадського діяча. Народився в с. Гриньки на Полтавщині в родині козацько-старшинського роду, освіту здобув у Київському ун-ті, приватно – музичну освіту, яку завершив у Лейпцизькій консерваторії. З 1869 р. педагогу вав у Києві, в 1904 р. відкрив власну музично-драматичну школу, виступав з фортепіанними концертами, організовував хори, брав активну участь у різних мистецьких товариствах, сприяв заснуванню недільних шкіл для хлопців-селян, створив «Словник української мови», організував щорічні Шевченківські концерти. Здійснив записи народних обрядових пісень, обробку 600 народних пісень. У композиторській спадщині важливе місце займали твори на тексти Т. Шевченка, І. Котляревського і ін., створив 13 опер, серед яких є і для дітей «Коза-дереза», «Пан Коцький» тощо. У численних хорових  словоспівах звертався до українських авторів: І. Франка, Л. Українки, О. Олеся – у  його доробку 51 романс. Ім’я композитора носять провідні мистецькі установи: академії, школи – існує Премія ім. М. Лисенка, діє Міжнародний конкурс.

     27 – березня – 195 років від дня народження Борисяка Никифора Дмитровича (1817-1882), геолога, вченого. Народився в с. Риги Лохвицького повіту на Полтавщині, закінчив Харківський ун-т, згодом – професор цього закладу, вивчав геологічні дисципліни в Петербурзі. У праці «Збірник матеріалів, що стосуються геології Південної Росії» обґрунтував думку про поширення  кам’яновугільних відкладень на захід, тобто створив ідею великого Донбасу. По його визначенню  пробурено було Перещепинську свердловину, яка і до тепер входить до складу найстарішого на Дніпропетровщині нафто-газового комплексу. Вчений опублікував близько 40 робіт з геології і ґрунтознавства, які  мають актуальність і в сучасних розробках.

     30 березня – 145 років від дня народження Макушенка  Івана Семеновича (1867-1955), художника, педагога, громадського діяча. Народився в м. Лисянка на Черкащині, закінчив Петербурзьку академію мистецтв. Створив багато високохудожніх картин, які  демонструвалися на виставках в 14 країнах світу на всіх континентах, виховав плеяду талановитих майстрів пензля.

                                                                                               Олександр Змієвський,

                                                                                                Володимир Пилипенко,

                                                                                                товариство «Просвіта».

 

 

28 лютого 2012 рік.

Переглядів: 773 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Березень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020