Вівторок, 11.08.2020, 06:20
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Червень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Головна » 2015 » Червень » 3 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Червень, 2015 рік)
09:50
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Червень, 2015 рік)

ЦЕ Ж БО ЧЕРВЕНЬ! ЦЕ Ж БО ЛІТО! (М.Т. Рильський)

3 червня – минає 470 літ від дня народження Івана  Вишенського (1545-1620), письменника, полеміста. Народився у м. Судова Вишня на Львівщині, був високоосвіченою людиною, патріотом, гуманістом. Виступав проти покатоличення та ополячення українського люду, визиску селян феодалами. Не мирячись з феодальним ладом Речі Посполитої, пішов у ченці до Афонського монастиря у Греції. В 1604-1606 роках відвідав Україну. Відомо всього 16 творів письменника, серед них збірник роздумів і звернень «Книжка». У творі «Позопище думне» уперше описано в літературі життя  нижчих верств суспільства – селянства. Публікації його творів здійснювали М.Костомаров, І.Франко і ін., вони вирізняються багатством словника, використанням живої народної мови. І.Франко присвятив видатному українцю поему «Іван Вишенський».

5 червня – 90 років тому народився Плав’юк Микола Васильович (1925-2012), політичний і громадський діяч, останній президент Української Народної Республіки в екзилі, визначний публіцист, блискучий оратор і полеміст. Народився в с. Русів, нині Снятинського р-ну на Івано-Франківщині, з 1941р. перебував у лавах юнацтва Організації Українських Націоналістів. В 1944р. емігрував, закінчив українську гімназію у Мюнхені та університет за фахом економіста, а також в 1954р. – Університет Конкордія у м. Монреалі. Проводив активну громадську і політичну роботу серед українства Канади і інших країн, в 1967р. обраний генеральним секретарем Світового Конгресу Вільних Українців, в 1989р. обраний Президентом УНР, повноваження якого склав після проголошення Української Незалежної Держави 24 серпня 1991р., як правонаступниці УНР, у травні 1993р. був прийнятий до громадянства України. Пішов з життя у м. Гамільтон.

6 червня – 160 років від дня народження  Садовського Івана Михайловича (1855-1911), мікробіолога, анатома, ветеринарного лікаря. Народився в с. Степанівці, нині Сумського р-ну на Сумщині, закінчив Харківський ветеринарний ін-т, де згодом став професором, з 1904р.   був директором  Варшавського Ветеринарного ін-ту, з 1907 р. очолив лабораторію ветеринарного управління в Петербурзі.  Свої наукові здобутки виклав у працях з ветеринарії, анатомії, хірургії, епізотології. Є співвинахідником вакцини проти сибірки.

– 130 років тому народився Микиша Михайло Венедиктович (1885-1971), співак (тенор), педагог. Народився у м. Миргороді на Полтавщині, закінчив Київське музично-драматичну школу ім. М.Лисенка, мав сильний, виразний, широкого діапазону голос, значну частину репертуару займали твори М.Лисенка, партнерами по співу були Марія Литвиненко-Вольгемут, Федір Шаляпін і ін. Викладав у Київській консерваторії, мав звання професора, видав книгу «Практичні основи вокального мистецтва».

7 червня – відзначає свій 80-літній ювілей Борис Миколайович Буєвський (1935), видатний український композитор, педагог. Народився у м. Кривому Розі, закінчив Харківську консерваторію, спершу викладав у Донецькому музичному училищі, з 1961 р. на творчій праці, є автором музики до багатьох популярних кінофільмів, балетів, ораторій, романсів, камерної музики. А пісні композитора: «На долині туман» (на сл. гуляйпільського поета В. Діденка), «Тече річка дзвінка», «Кохання моє», «Дві стежини», «Синя ніч за Дніпром», «Засвітились далі, росами умиті» і ін. стали надзвичайно популярними в Україні і за її межами, виконувалися видатними митцями; улюбленими є і понині. Композитор зазнав гонінь з боку комуністичного режиму в «особі» ЦК КПУ, було фактично знищено його збірку дитячих пісень «Ластівка нашої хати» на вірші М. Вінграновського, що відбилося на здоров’ї митця. З 1993р. Борис Миколайович проживає у Бельгії, залишаючись Громадянином України, а Міжнародна асоціація «Козацтво» у 2010р. прийняла композитора до козацького товариства.

8 червня – 160 років від дня народження Кобринської Наталії Іванівни (уроджена Озаркевич (1855-1920), письменниці, публіцистки, видавця, громадської діячки. Народилася в с. Белелуя , нині Снятинського р-ну на Івано-Франківщині, освіту здобула вдома, оволоділа польською, німецькою та французькою мовами. Стала зачинателем жіночого руху в Галичині, ставила питання про економічне, політичне і побутове розкріпачення жіноцтва, була поборницею культурного єднання західно-українських земель з Наддніпрянською Україною. Разом з О.Пчілкою, Л. Українкою і при підтримці І.Франка підготувала і видала альманах  «Перший вінок» – антологію жіночої творчості – твори сімнадцяти жінок-письменниць з усіх теренів України, згодом заснувала видавництво «Жіноча бібліотека», де видала тритомний альманах «Наша доля», є авторкою оповідань «Пані Шумінська», «Задля кусника хліба» і ін., численних  новел, публіцистики. Підтримувала зв’язки з М.Старицьким, І.Нечуй-Левицьким, М.Коцюбинським і ін. Була недовгий час у щасливому шлюбі з Теофілом Кобринським,  композитором, піаністом, співаком (помер у молодому віці). В останні роки життя, мешкаючи у м. Болехіві на Івано-Франківщині, дуже бідувала, помираючи, залишила заповітну фразу: «Мене вже серце не болить…».

10 червня – 300 років тому помер митрополит Іоанн Тобольський (в миру Максимович Іван Максимович (~1651-1715), церковний діяч, духовний письменник, богослов. Народився у м. Ніжині на Чернігівщині, закінчив Києво-Могилянську академію, де став викладати латину і прийняв постриг. В 1696р. обраний Чернігівським архієреєм, заснував Колегіум, чим поклав початок  духовним семінаріям у Гетьманщині та в Московській імперії, був особистим приятелем гетьмана України Івана Мазепи.  В 1711р. царем Петром Кривавим засланий до Тобольської єпархії. Став засновником потужної школи українських просвітителів в Північній Азії, Китаї та Америці. Був самим плідним поетом початку ХVIII ст., автор «Роздумів про молитву Отче Наш», «Богородице Діво, радуйся» і ін. Прославлений у лику святителів в 1916 р.

15 червня – День пам’яті зруйнування Запорозької Січі. 15-16 червня – 240 років тому  царсько-московське військо зруйнувало Запорозьку Січ за наказом Катерини ІІ (1775). «Православні» москалі традиційно поглумилися тоді тамі і над одновірними святилищами. Масштаби трагедії, катастрофи для української землі можна збагнути, поглянувши на історичні передумови появи Січі: суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, що виникла в кінці ХV ст. як протиставлення колонізації, феодальному і національному гніту і – пробудження  самосвідомості українського народу. Ця історична сутність Січі визначила і дії її погромників: землю роздано поміщикам, козаків покріпачено, кошового отамана Петра Калнишевського, попри численні найвищі нагороди від імперії, а також звання генерал-лейтенанта за захист її інтересів, довічно було ув’язнено в Соловецькому монастирі, який одноразово слугував у московитів і за буцегарню; така ж доля  спіткала і козацьку старшину. Але 5 тисяч козаків подалися до гирла Дунаю на підвладну Туреччині територію, де заснували Задунайську Січ. А сам  кошовий, попри нелюдські умови одиночної камери, пережив не тільки кривдників, але і їх поганський виплід, проживши ще 26 років і помер у 113-літньому віці.

19 червня – 810 років тому загинув князь Роман Галицький (~1152-1205) поблизу польського м.Завихвост у поході проти краківського князя Лешка Білого. Був видатним полководцем, лицарем, державним діячем, дипломатом. Утворив Галицько-Волинську державу, об’єднав руські землі. Стоїть поряд з визначними особистостями Київської Русі – Ярославом Мудрим,  Володимиром Святославовичем, Володимиром Мономахом ( його пра-прадід). Був Великим князем Київським, князем Новгородським, Володимирським, належав до династії Рюриковичів. Його син князь, король Данило Галицький успадкував усі чесноти батька і врятував українську державність від монголо-татарської навали.

20 червня – 140 років від дня народження митрополита Полікарпа (у миру Сікорський Петро Дмитрович (1875-1953). Народився в с. Зеленьки, нині Миронівського р-ну на Київщині в родині священика, закінчив Київську духовну семінарію, став столоначальником Київської духовної консисторії. У період існування Української Народної Республіки (1917-1921) був урядовцем з питань віросповідань. У міжвоєнний період емігрував до Польщі, У період нацистської окупації прагнув влаштувати самостійне церковне життя на українській землі. По війні став першим Першоієрархом Української Автокефальної Православної Церкви в Діаспорі, земний шлях завершив і м. Ольне-су-Буа, що поблизу Парижа.

22 червня – День скорботи і вшанування пам’яті жертв ІІ Світової війни-людобойні в Україні і в світі. 

28 червня – 75 років тому розпочато окупацію Бессарабії і Північної Буковини (1940) Робітничо-Селянською Червоною Армією за наказом з московського Кремля, згідно з укладеною таємною угодою між тоталітарними режимами-близнюками – сталінським комуністичним і гітлерівським нацистським 24 серпня 1939 р. у Кремлі, відомого як пакт Молотова-Ріббентропа.

 

    

  О.Змієвський, В.Пилипенко, товариство «Просвіта», м. Бердянськ,        

Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/

 

Переглядів: 640 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Червень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020