Субота, 08.08.2020, 23:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Головна » 2014 » Грудень » 10 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Грудень 2014 рік)
09:14
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Грудень 2014 рік)

У ВСЯКІМ ПОДВІР’Ї СВОЄ ПОВІР’Я

  

4 грудня – 130 років від дня народження Голоскевича Григорія(1884-1935), мовознавця, педагога, громадсько-політичного діяча. Народився в с. Супрунківці, нині Кам’янець-Подільського р-ну на Хмельниччині, в священичій родині, освіту здобув у Подільській духовній академії і Петербурзькому ун-ті. Вчителював у містах Ризі, Петербурзі, Києві, з 1918 р. науковець Всеукраїнської Академії Наук Української Народної Республіки, уклав «Правописний словник» – перший найкращий і найповніший орфографічний словник з української мови – 40 тисяч слів, який перевидавався 7 разів, в 1952р. – і  в Нью-Йорку, є автором праць з діалектології Поділля. У вересні 1929 р. вченого арештовано, по надуманому звинуваченню ув’язнено на 5 років, далі вислано до Тобольська, де загинув при нез’ясованих обставинах. Реабілітовано у серпні 1989 р.                                                                  

6 грудня  – 95 років з часу вирушення у «Перший зимовий похід» частин армії Української Народної Республіки (1919) з Поділля – у запілля більшовиків і денікінців. Це вже був відчайдушний крок гинучої української незалежності – від московсько-ординського симбіозу: демонічної загарбницької люті у поєднанні з облудною брехнею-обманом  від гасла – «Земля селянам, фабрики робітникам!» і до горлопанства – «Хай живе Совєтська незалежна Україна!».                                                                                                   

7 грудня  – 230 років тому помер Полетика Григорій Андрійович  (~1725-1784), письменник, перекладач, лексикограф, громадсько-політичний діяч. Народився у м. Ромни на Сумщині, походить зі старовинного козацького роду, освіту здобув у Київській духовній академії, викладав у Петербурзькій академії наук та Синоді, відстоював автономію України. Вийшовши у відставку, присвятив себе вивченню матеріалів про історію рідного краю, мав унікальну бібліотеку. Уклав документальну історію України, доопрацювання і видання якої здійснив його син Василь. Вченому також приписують авторство найвизначнішого твору української національно-політичної думки кінця ХVІІІ – поч. ХІХ ст. «Історія Русів». Помер і похований у Петербурзі. Протягом усього життя був відданий ідеї самобутності українського народу.

8 грудня – минає 130 років від дня народження Гнідича Павла Олександровича (1884-1919),  фольклориста, етнографа, історика української літератури. Народився у м. Полтаві, освіту здобув у Московському ун-ті, ще під час навчання збирав народні пісні, інші етнографічні вагомості в Роменському повіті на Полтавщині, записав більше 2 тисяч фольклорних текстів, фотографував, записував пісні на фонограф, результатами роботи було видання  збірника. По закінченню навчання вчителював у Ромнах, створив товариство захисту пам’яток старовини і мистецтва, залучив до цієї роботи художників, мистецтвознавців. В 1919 р. разом зі студентами був рекрутизований до денікінської так зв. Добровольчої армії і загинув у боях з більшовицькими загарбниками. Відомостей про долю підготовлених вченим напередодні двох томів етнографічних матеріалів, як і про місце його загибелі не мається.

  13-15 грудня – 80 років тому  засуджено до розстрілу 28 діячів 1934), у зв’язку з вбивством керівника ленінградських комуністів С.Кірова, що було лише спланованим формальним приводом для знищення української нації московським комуно-тоталітарним режимом. Серед страчених були письменники К.Буревій, Г.Косинка, Д.Фальківський, О.Близько,   І .Крушельницький і ін.                                     

14 грудня – минає 360 років від дня народження Данила Павловича Апостола (1654-1734), військового і державного діяча, миргородського полковника, гетьмана Лівобережної України 1727-1734рр. Був прихильником незалежницької політики гетьмана І.Мазепи, один із розробників положень україно-шведського союзу, але, проаналізувавши причини перших поразок шведів в Україні, перейшов на бік Петра. Став одним з найближчих  сподвижників гетьмана П. Полуботка. За виступи проти обмеження прав України, за наказом Петра Кривавого був арештований разом з гетьманом, але вцілів. У період гетьманування здійснив низку реформ: повернув незаконно приватизовану землю; уперше встановив бюджет видатків; видав «Інструкції  українським судам»; значно зменшив кількість москвинів у гетьманській адміністрації; заборонив їм купувати українську землю і встановив для них пільги по заохоченню виїзду з України; значно зменшив кількість московських залог. У серпні 2006р. в с.Великі Сорочинці, де гетьман народився і помер, відкрито пам’ятник державнику Данилу Апостолу.                                                                                                             

15 грудня – 120 років тому помер Кащенко Василь Васильович (~1812-1894), вчений-садівник і лісівник. Понад півстоліття працював над культурою садових дерев, виведенням гібридних форм плодових дерев у своєму родовому маєтку «Приют» на Катеринославщині, один з перших запровадив полезахисні лісові смуги для успішного ведення сільського господарства. Є автором наукових праць: «Дванадцять сортів яблук для садів Катеринославської губернії, пропоновані, як кращі», «Дванадцять яблук мого саду». Був відзначений нагородами Паризької землеробної академії.

25 грудня – 130 років від дня народження Грінченко Анастасії Борисівни (1884-1909), письменниці, перекладача, громадсько-політичного діяча. Народилася в с. Нижня Сироватка, нині Сумського р-ну, в родині письменників Бориса Дмитровича та Марії Миколаївни, навчалася у Львівському ун-ті, брала активну участь у протистоянні з московським абсолютизмом, належала до Революційної Української Партії, редагувала її видання, керувала друкарнею, активно проводила агітаційну роботу, переймалася становищем українського жіноцтва. Знаходилася під постійним наглядом поліції, від декількамісячного перебування у в’язниці тяжко захворіла, від чого померла в юному віці. Похована на Байковому кладовищі у Києві, де згодом поруч спочили і її батьки. Творчий доробок А. Грінченко складають ліричні вірші, байки, оповідання, публіцистика, в т. ч. і наукова, а також переклади українською творів М.Твена, А.Франса, Т.Ібсена та ін.

29 грудня – 290 років тому загинув від тортур Полуботок П(1660-1724), військовий і державний діяч, чернігівський полковник, наказний гетьман Лівобережної  України 1722-1724рр. Народився у м.Борзна у родині козацького старшини. Був прихильником гетьмана І.Мазепи, але його повстання проти Петра І не підтримав. Виступав за збереження залишків українського суверенітету, обмеження царського впливу, бо саме тоді вже було розпочате тотальне нищення України духовно, економічно, людно: цар забороняє поняття «Україна», натомість «Малоросія», народ непосильно обтяжується податками, постоями, а козаків системно величезними партіями спроваджують на далекі роботи, де майже половина гинула, решта поверталися скаліченими. З наказу царя був арештований, вже перебуваючи в казематі, сміливо докоряв Петру Кривавому, а перед смертю сказав йому: «За невинні страждання мої і моїх земляків будемо судитися у спільного cудді, Бога нашого. Скоро постанемо перед ним, і він розсудить Петра і Павла».                                                                              

30 грудня – 75 років тому помер Данило Галицький (~1201-1264), князь Галицько-Волинський, Київський, перший король України-Руси. Народився  у м. Галичі, був сином князя Романа Мстиславича з династії Рюриковичів. Відзначився своїми здібностями в політиці, воєнній справі, управлінні державою, відновив її єдність і відстояв незалежність, протистояв – на відміну від московських князів – монголо-татарам, заснував міста Львів, Холм, Угровськ.. У містах Львові, Тернополі, Галичі, Володимирі-Волинському Данилу Галицькому встановлено пам’ятники.                                                                                                                                                       О.Змієвський, В.Пилипенко.  Товариство «Просвіта».

 

Переглядів: 489 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020