Субота, 08.08.2020, 23:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Листопад 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Головна » 2011 » Листопад » 2 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (ЛИСТОПАД)
23:23
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (ЛИСТОПАД)
У  ЛИСТОПАДІ  ЗИМА  НА  ЗАГРАДІ

1 листопада – 160 років від дня народження Івана Івановича Манжури (1851-1893), поета, фольклориста, етнографа. Народився у м. Харкові в родині дрібного чоновника, навчався в Харківській гімназії, де виключено за «непокору» і в Харківському ветеринарному ін-ті,звідки також виключено  без права навчатися будь-де  з-за «неблагонадійності». В середині 70-их добровольцем бере участь у визвольному русі на Балканах проти турецьких поневолювачів. Після повернення співпрацює з газетами і журналами, стає дійсним членом Харківського історико-філологічного товариства та товариства при Московському університеті, проживав до кінця життя у Катеринославі. Є автором збірок віршів «Степові думи і пісні», «Над Дніпром», етнографічних праць «Казки, приказки і таке інше, записані в Харківській і Катеринославській губерніях» і ін. Створив казку-поему «Трьомсин-богатир» про безстрашність запорозьких козаків, а також книгу казок і легенд у віршах «Казки і приказки і таке інше».


      4 листопада – 1956 року за наказом кремлівських визволителів радянська армія розпочала артобстріл, авіаційний удар та піхотно-танковий напад на столицю Угорщини Будапешт для придушення масових протестів угорського народу проти розплоду московсько-азійського комуністичного режиму в країні. Загалом в трагічних подіях загинули тисячі повстанців та сотні радянських військовослужбовців, а майже 200 тис. населення покинуло батьківщину. За придушення «заколоту» маршал Г. Жуков отримав 4-у зірку Героя. В листопаді 1992 р. президент Росії  Б. Єльцин вибачився перед угорським народом за радянську інтервенцію. На боці повстанців виступило декілька батальйонів Української Повстанської Армії, більшість з яких загинула. 23 жовтня, день початку повстання є нині в Угорщині  великим державним святом  боротьби  за свободу.

       минає 100 років від дня народження Дмитра Клячківського (1911-1945), провідного діяча національно-визвольних змагань у період ІІ Світової війни. Народився у м. Збаражі на Тернопільщині, правничу освіту здобув у Львівському ун-ті. Арештовувався польською владою за участь у юнацькому патріотичному русі. В 1940 р. арештовано НКВС і засуджено до страти, але замінено на 10 років увязнення. Після втечі активно включився у створення Української Повстанської Армії, був її першим командиром, займався розробкою тактики боротьби з гітлерівцями, загинув у лютому 1945 р. в бою з військами НКВС. В 1995 р. у м. Збаражі, а згодом і в Рівному йому встановлено памятники.


     6 листопада – 200 років від дня народження Маркіяна Семеновича Шашкевича (1811-1843), письменника, поета, священика УГКЦ, культурно-громадського діяча. Народився в с. Підлісся Золочівського повіту на Львівщині, закінчив Львівську духовну семінарію і університет, був парафіяльним священиком у селах. В семінарії став співорганізатором  з національно свідомої молоді гурту «Руської трійці», яка стала в обороні національно-культурного відродження на західних землях: за відродження народної мови в письменстві й церковних проповідях. Вислідом їх діяльності було видання в Будапешті  альманаху «Русалка дністрова» в 1837 р., яка вирішально вплинула на національне відродження та розвиток української літератури в Галичині. Поетична спадщина має патріотичне спрямування: «Голос  галичан», «Дайте руки», «Слово до читателей руського язика» – присутня історична тематика: «О Наливайку», «Хмельницького обступлення Львова», «Болеслав Кривоустий». Є автором  брошури «Азбука», це протест проти спроби заведення в українську мову латинської абетки, «Читанки» для малих дітей, переклав на народну мову «Слово о полку Ігоревім», частину Святого письма. Вважаєтьс пробудителем національної свідомості  й зачинателем нової української літератури в Галичині. Пам'ять про М. Шашкевича вшановано меморіальним музеєм, памятниками, а в канадському м. Вінніпезі з 1962 р. існує Інститут Маркіяна Шашкевича. В 2003 р. його імя присвоєно Бродівському педагогічному ін-ту.

     9 листопада – День української писемності та мови. За твердженням  лінгвіста  ХІХ ст. Михайла Красуського – давньогрецька, єгипетська, римська мови походять від праукраїнської, а радянський академік Борис Рибаков закликав нас, українців: вивчайте санскрит, за мовними ознаками знайдіть серед своїх племен "останців" - і відновиться зв'язок часів;  українці, шукайте прабатьківщину всіх європейських народів на Середнім Подніпров’ї.

        1961 року  місто Сталіно перейменовано на Донецьк. Первинна назва – Юзівка, на честь англійця-засновника Д. Юза, але в українській транскрипції. Окрім однієї диктаторської назви – Сталіно в 1923 р. мало ще одну – Троцьк.  

     23 листопада – 115 років тому народився Косенко Віктор Степанович (1896-1938), композитор, піаніст, педагог. Народився в Петербурзі, дитинство пройшло у Варшаві, де його унікальні музичні здібності справжнього вундеркінда – у 6 років, не знаючи нот, грав на слух Патетичну сонату Бетховена – розвивали професори столичної консерваторії; музичну освіту здобув у Петербурзькій консерваторії. Викладав у Житомирському музучилищі, далі в Київському музично-драматичному ін-ті ім. М. Лисенка, став професором. В історію української музики увійшов, насамперед, як неперевершений лірик, його вокальна, камерна і симфонічна творчість наповнена романтикою українських народних пісень, був феноменальним піаністом. Залишив по собі десятки творів, які увійшли у золотий фонд української фортепіанної музики, сред них «Альбом дитячих п’єс», на якому зростало багато поколінь юних піаністів, є автором симфонічної «Молдавської поеми», пісень, романсів, хорів, обробок українських народних пісень.  

     26 листопада – День памяті жертв голодоморів в Україні.

     27 листопада – 110 років від дня народження Михайла Ореста (спр. прізв. Михайло Костьович Зеров) (1901-1963), поет, перекладач,громадський діяч. Народився в с. Зінькове на Полтавщині в родині вчителя, освіту здобув у Київському інституті народної освіти, вчителював, а з 1923 р. мешкає в Києві, займається літературною працею, переважно перекладами, власні вірші не друкував, позаяк  їх спрямування  не узгоджувалося  з напрямком радянської  літератури. Попри таке двічі арештовувався, але, урешті, був випущений на волю, працював в Академії наук. У період ІІ Світової війни емігрував, постійно мешкав у м. Авгсбурзі в ФРН. Був заглиблений у творчість. Його перу належать збірки «Луни літ», «Душа і доля» і ін. Невтомно працював над наближенням української лутератури до європейської, майбутнє України бачилося поету як «духовості нової смолоскип». Багато робив для вшанування памяті старшого брата Миколи Зерова, письменника, поета, літературного критика, академіка, знищеного НКВС в 1937 р.

    30 листопада – 100 років від дня народження  Михайлюка Андрія Семеновича

(1911-1937),  поета, перекладача. Народився в с. Германівка (нині Красне Друге) Обухівського повіту на Київщині, освіту здобув у Київському електромеханічному технікумі, працював у редакціях радянських видань. Є  автором збірок «Вірші» (1932), «Кінець ідилії» (1933), «Сонячний день» (1936), належав до літорганізації «Нова генерація». Заарештований у вересні 1937 р. у Києві. «Драматурги» з НКВС «записали» його в міфічну «контрреволюційну українську націоналістично-терористичну організацію, яка ставила своєю метою збройне повалення радянської влади на Україні і встановлення фашистського ладу». Його безпосередніми катами були Рєзніков і Хатеневер, а найвищими – Сталін, Молотов, Каганович, Ворошилов, Мікоян; цей каганат 21 жовтня 1937 р.своїми підписами затвердив список жертв по так зв. категорії 1, де був і поет, – до розстрілу, а через 2 дні вирок бездоганно виконано.

                 Олександр Змієвський,

                 Володимир Пилипенко,

                 товариство «Просвіта».

29 жовтня 2011 року.
Переглядів: 614 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Листопад 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020