Субота, 08.08.2020, 23:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Січень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Головна » 2010 » Січень » 28 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (ЛЮТИЙ)
17:52
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (ЛЮТИЙ)
ЛЮТНЕВИЙ  СНІГ  ВЕСНОЮ  ПАХНЕ

   2 лютого – минає 165 років від дня народження Івана Павловича Полюя (1845-1918), фізика, конструктора, експериментатора, знавця стародавніх мов. Народився у м. Гримай на Тернопільщині, освіту здобув у Віденському ун-ті, став доктором Страсбурзького ун-ту, заснував кафедру електротехніки у Празькій політехніці, був її ректором. Є автором понад 50 праць українською, німецькою та англійською мовами, а найважливішим його досягненням світового штибу – винайдення катодних та Х-променів, чим на практиці відкрив шлях сучасній рентгенології. Домігся на той час найвищої якості Х-променевої фотографії, його апарат уперше у світі зафіксував перелом людської кінцівки. Але відкриття І.Полюя були використані і запатентовані іншим вченим. Вів невтомну діяльність на національне відродження України. В 1915р. видрукував книгу «Україна та її міжнародне значення, в якій стверджував: «Самостійність України є, на наш погляд, ключем до мирної зали Європи». Є співавтором разом з П.Кулішем і І.Нечуй-Левицьким перекладу Біблії українською.

   6 лютого – 160 років тому помер Дмитро Миколайович Бантиш-Каменський (1788-1850), історик, археограф, державний діяч. Народився в м.Москві, закінчив Московський ун-тет. Упродовж 1816-1825рр., будучи управляючим канцелярією  Київського військового губернатора, зібрав і систематизував цінний історичний матеріал про Україну. Як історик не відділяв історію України від історії Київської Русі. Вважав українське козацтво визначальним і визначним чинником  розвитку українського народу.

   10 лютого – 1900р. на теренах Наддніпрянської України утворено першу політичну партію – Революційну Українську Партію, засновником був Микола Міхновський, ідеолог державності України, у майбутньому чільник Української Народної Республіки.

   -  1940р. у м.Кракові відбувся розлом національно-визвольного руху на Західно-Українських землях на два крила: одне на чолі з А.Мельником, інше, більш революційне, молодше за складом, під началом С.Бандери.

   11 лютого – минає 340 років від дня народження Самійла Васильовича Величка (1670-1728), козацько-старшинського літописця. Народився на Полтавщині, освіту отримав в Києво-Могилянській Колегії, де оволодів латинською, німецькою та польською мовами. Після звільнення з козацької служби в 1708р. мешкав у с.Жуки поблизу Деканьок, де вчителював і укладав літопис – перший систематичний виклад історії козацької держави від часів Хмельниччини і до «малоросійського» становища України 1648-1700рр. Переклав з німецької збірник «Космографії» - опис Всесвіту.

   12 лютого – 1945 р. загинув Клячківський Дмитро (н.1911), чільник національно-визвольних змагань середини ХХст. Народився у м.Збараж на Тернопільщині, освіту правника здобув у Львівському ун-ті. Був політв’язнем у польських тюрмах, арештовувався НКВС, належить до організаторів збройного спротиву німецькому фашизму і московському більшовизму, керував антипольськими акціями на Волині у період ІІ Світової війни. Загинув у бою з переважаючими силами НКВС у Клеванському р-ні на Рівненщині. У м.Збаражі в 1995р. Д.Клячківському встановлено пам’ятник.

   13 лютого – минає 140 років з дня народження Станіслава Севериновича Дністрянського  (1870-1935), вченого-правника, академіка, політичного діяча. Народився у м.Тернополі, освіту здобув у Віденському ун-ті, з 1901по 1913рр. професор Львівського ун-ту. Опублікував трьома мовами понад 12 новаторських праць у правничій царині, зокрема «Чоловік і його потреба в правовій системі», «Звичаєве право і соціальні зв’язки». Був депутатом Австрійського парламенту. У період визвольних змагань 1917-1922рр. склав  проект конституції Західно-Української Народної Республіки. Йому належить розробка основ правової держави, зокрема правління республіки, а також заклав основи української політології.(У підрадянський період - політології, як предмета, взагалі не було, бо вважався буржуазним, а в історичній науці про державу і право, а надто  в теорії держави і права – догматичних замінниках науки політології -  панували три фігуранти: К.Маркс, Ф.Енгельс і В.Ульянов-Ленін-Бланк (а до кінця 50-х минулого століття – і четвертий: Й.Джугашвілі-Сталін) зі своїм «наріжним каменем – вченням про диктатуру пролетаріату». Про недолугість, примітивність їх поглядів на суспільство, його поступ – переконливо довів у своїх наукових працях І.Я.Франко.)  Поховано вченого у м.Ужгороді. Нині періодично у м.Львові проводяться Всеукраїнські судові дебати з цивільного матеріального та процесуального права імені Станіслава Дністрянського, в яких змагаються на кращі знання  команди студентів-правників з усіх відповідних навчальних закладів України.

   17 лютого – 110 років від народження Оксани Андріївни Петрусенко (1900-1940), одної з найвидатніших представниць української вокальної школи, лірико-драматичне сопрано. Народилася в м.Севастополі, навчалася в Київському музично-драматичному ін-ті, працювала в театрах Казані, Баку, Самари, з 1934р. – в Київській опері. Мала соковитий унікально виразний, великого діапазону голос, а також  яскравий драматичний талант. З особливим успіхом виконувала партії в національних  українських операх «Наталка Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», блискуче співала українські народні пісні. Збереглися біля  50 грамофонних платівок з її золотим голосом. Особисте життя співачки було переповнене драматизмом (не дивлячись на захоплення її талантом  самого «вождя всіх часів і народів» Й.Сталіна), що характерно було в умовах тоталітарного режиму, як і те, що світовий рівень співачки був штучно обмежований кордоном Країни Рад. О.Петрусенко померла несподівано через декілька днів після народження другого сина. Поза офіційною версією існувала підозра про її отруєння. До цього трагічного випадку вона категорично відмовлялася від неодноразових пропозицій перебратися до Москви.

   20 лютого – 105 років від народження Уласа Олексійовича Самчука (1905-1987), письменника, журналіста, публіциста, редактора. Народився у с.Дермань на Рівненщині, навчався в Українському Вільному Університеті у Празі, оволодів німецькою, польською, чеською та російською мовами. З 1941р. працював у виданнях Волині, в 1948р. емігрував до Німеччини, далі до Канади. З огляду на творчість – був літописцем визвольного руху українського народу в ХХст. Є автором роману «Марія» - про Голодомор. За трилогію «Волинь» була перспектива висунення на лауреата Нобелівської премії.

   21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Україна є, мабуть, єдиною серед моноетнічних країн світу, де мова цієї древньої землі -одна з найрозвиненіших, найбагатших і найкультурніших серед мов світу – терпить зневагу, навіть варварську відразу від певної частини населення (а не громадян), що промовисто свідчить про довготривалий процес виродження, про присутність набутого і прибулого чужинства (для останнього часто характерні духовна збідненість, лихослівність, зверхність поведінки, залишки загарбницького менталітету), спільним знаменником яких є декількастолітнє загарбницьке нищення  людності, духовності цієї землі.  

   24 лютого – минає 165 років від дня народження Івана Львовича Липи (1865-1923), письменника, громадського і політичного діяча, лікаря. Народився у м.Керчі, медичну освіту здобув у Харківському і Казанському ун-тах. В 1891р. разом з Б.Грінченком і М.Міхноським заснував таємне товариство Братство Тарасівців, яке поширювало ідеї Т.Шевченка боротьби за національне визволення українського народу. У період визвольних змагань 1917-1921рр. працював в уряді УНР. Брав участь у розробці першого проекту Конституції, а з І.Огієнком склав програму унезалежнення Української Православної Церкви, працював над створенням українського патріархату. Побудував лікарню для незаможних, заснував видавництво. Є автором «Тринадцяти притч» - унікальних космологічних казок. Його син Юрій також став відомим письменником.

Олександр Змієвський,

                                                                                                                       Володимир Пилипенко,

                                                                                                                       товариство «Просвіта».


25 січня 2010р.

Переглядів: 789 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Січень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020