Вівторок, 11.08.2020, 06:36
Вітаю Вас Гість | RSS

Бердянська ЗОШ I-III ступенів №5

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Головна » 2014 » Січень » 29 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Лютий 2014)
18:32
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (Лютий 2014)
І  ХОЛОД  НЕ  СТРАШНИЙ,  КОЛИ КОЗАК  МОЛОДИЙ
   
3 лютого – 150 років від дня народження Самійленка Володимира Івановича (1864-1925), поета-лірика, сатирика, драматурга, перекладача. Народився в с. Великі Сорочинці на Полтавщині, освіту здобув у Київському ун-ті, де став членом «Братства Тарасівців», а також літературного гуртка «Плеяда», члени якого переймалися поширенням надбань світової літератури в українському перекладі, ним опікувалися та брали в ньому участь М. Старицький, М. Лисенко, О. Пчілка, Л. Українка та ін. Творчу спадщину митця (мав псевдонім «Сивенький») складають збірки ліричних віршів, віршована сатира, в якій висміював ура-патріотизм, самодержавство, продажність, драматичні твори «Драма без горілки», «Маруся Чурай» і ін., переклади Гомера, Данте, Байрона, Пушкіна і ін., ним створено цикл поезій «Вінок Тарасу Шевченку. 26 лютого», у поезії «Українська мова (Пам’яті Т. Г. Шевченка)», яка стала широко відомим хрестоматійним твором, де розкрито роль Великого Кобзаря у розвитку української мови. Творчість В. Самійленка високо оцінив І. Франко. Життєвий шлях поета був повний поневірянь: матеріальні нестатки, еміграція після падіння Української Народної Республіки, смерть двох доньок, туга за Україною, повернення до рідного краю, захворювання. Помер і похований у м. Боярці на Київщині.

4 лютого – 520 років тому помер Дрогобич Юрій Донатович (Котермак) (1450-1494), мислитель-гуманіст, астроном, астролог, математик, філософ, поет,  перший  у  світі  доктор  медицини,  діяч  східноєвропейського  Відродження. Народився у м. Дрогобичі на Львівщині, навчався у Краківському та Болонському ун-тах, з часом очолював останній заклад, його учнем був М. Коперник. В 1483 р. у  Римі  видав  книгу «Прогностична  оцінка  поточного  1483 року», яка  є  першою  друкованою  книгою  українського  автора. Помер і похований у Кракові.

7  лютого -  210  років  тому  народився  Маркевич  Микола  Андрійович  (1804-1860),  історик,  етнограф,  фольклорист,  поет,  композитор. Народився в c.Дунайці, нині Глухівського р-н на  Сумщині,  у  родині  поміщика,  отримав  педагогічну  освіту,  був  особисто  знайомий  з  Т.Шевченком.  Є  автором  збірки  «Українські  мелодії»  про  минуле  України,  поклав  на  музику  вірш  Шевченка  «Нащо  мені  чорні  брови», а  поет завдячив йому  віршом  «Бандуристе,  друже мій». Склав  «Історію  Малоросії»  у  5-ти  томах – з  найдавніших  часів  і  до  ХУІІІ  ст.,  написав  історичні  розвідки  «Мазепа»,  «Про  козацтво»,  «Про  перших  гетьманів  Малоросійських»,  зібрав  колекцію  документів з історії  України  ХУІІ-ХУІІІст., яка  зберігається  у  Москві. Помер і похований у м. Марселі.

150 років від дня народження Гайдамаки Дмитра Абрамовича (1864-1936), українського актора і режисера. Народився в ст. Луковська Північної Осетії, став одним з учнів М. Кропивницького, з 1897 по 1927рр. очолював українську трупу, гастролював по багатьох містах України, Росії, Молдавії, Грузії, Литви, в 1905 р. першим почав друкувати афіші і програми українською мовою. У підрадянський період працював у театрах Донецька і Слов’янська, в кінці життя – у Дніпропетровському, де і помер.

12 лютого – 90 років тому загинула Ольга Михайлівна Басараб-Левицька (1889-1924) від тортур польських поліцаїв-садистів, була активним учасником українського визвольного руху у період І Світової війни, зорганізувала жіночу чоту у складі Січових Стрільців, у повоєнний період належала до  Української Військової Організації.

13 лютого – 130 років від дня народження Полонської-Василенко Наталії Дмитрівни (1884-1973), історика, академіка. Народилася у м. Харкові, з п’ятилітнього віку упродовж півстоліття мешкала в Києві, освіту здобула на Вищих жіночих курсах та в Київському ун-ті, де займалася педагогічною та науковою діяльністю, приймала участь в археологічних розкопках В. Хвойки.  Під час нацистської окупації залишилася в Києві, в 1943 р., щоб уникнути радянських репресій, перебралася спершу до Львова, далі – до Німеччини, де прожила 30 років до кінця життя, працювала деканом філософічного ф-ту Українського Вільного Університету в Мюнхені. Пройшла довгий тернистий шлях від «загальноруської» історії – до історії України, стала одною з провідних представниць державницької школи в українській історіографії, є авторкою майже 200 наукових праць у царині історії Запоріжжя та Південної України, популярного двотомника «Історія України», її археографічні студії стали одним з джерел розвитку української історичної науки, була дійсним членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка, академіком Української Вільної Академії наук та Міжнародної Академії наук у Парижі. Померла у м. Дормштадті, похована на кладовищі м. Новий Ульм. Свій великий архів заповіла Українській Вільній Академії у Нью-Йорку. Тільки з початку 1990-х років наукова спадщина вченої почала поступово повертатися на батьківщину.

15 лютого – 130 років від дня народження Карбулицького Володимира Івановича (1884-1908), поета, письменника, перекладача. Народився в с. Горішні Шерівці на Чернівеччині, освіту здобув на теологічному ф-ті Чернівецького ун-ту, працював у редакціях видань, писав поезії, оповідання, казки, на що отримав схвальний відгук  від І. Франка, здійснював переклади російських авторів. Помер у молодому віці 24-х літ.

17  лютого ­– 350   років  тому  загинув  Богун  Іван  Федорович  (1618-1664),  військовий  і  державний  діяч,  козацький  полковник.  Походив  з  роду  української  шляхти,  брав  участь  у  визвольних  змаганнях  1637-1638 р.р., став  одним  із  сподвижників Б. Хмельницького, мав талант  полководця, був Кальницьким полковником, наказним гетьманом. В  1657 р.  пройшов  з  військом  Польщею, оволодів  Краковом, Варшавою, Брестом.  Був  рішучим  противником  Переяславської  угоди, очолював  антимосковську  старшинську  опозицію. Його підступно вбито поляками під Новгородом-Сіверським (нині Чернігівщина). В 2003 р. у с. Кальник, нині Іллінецького р-ну на Вінничині, відкрито пам’ятника видатному полководцю, де молоді бійці дають урочисту присягу на вірність Україні, як і колись, там розташований Кальницький козацький полк.  Іван Богун був  найяскравішим  представником  типу  тогочасних  українців:  що  зі  сміхом  зустрічали  небезпеку; які  не  розв’язували  вузли, а  розрубували  їх; не  жебрали, а здобували. 

20 лютого -  960 років з дня смерті Ярослава Мудрого (~978-1054), державного діяча Київської Русі, великого князя Київського, сина  Володимира Великого (при народженні охрещено Георгієм). В дитячому віці був намісником Ростово-Суздальської землі, далі в Новгороді, на головний престол зійшов в 1019 р. шляхом міжусобних воєн, продовжував батьківську внутрішню і зовнішню політику, поширював християнство, завдяки йому Київська Русь перетворилася на могутню європейську державу, в якій з'явилися цілі династії інтелектуальної еліти. За князювання постав найзнаменитіший собор – Софія Київська, перші монастирі, перша бібліотека і звід законів з фінансового, сімейного  права, з судочинства – «Руська правда». Донька княза Аанна Ярославна шляхом пошлюбування з французьким королем Генріхом І  відіграла значну роль в цій країні, гідно представляла свою Батьківщину.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови.

24 лютого – 440 років з часу виходу першої друкованої книги в Україні (1574) зусиллями Івана Федорова у м. Львові,  містила традиційний церковно-слов’янський переклад «Діянь і послань апостольських». У післямові першодрукар наголошує на значенні друкарської справи для суспільства, повідомляє про переслідування його за цю справу у Москві, де він раніше був, і навпаки – про сприяння цьому – у Львові.

О. Змієвський,

                                                                                     В. Пилипенко,

                                                                                      «Просвіта». 

Переглядів: 603 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
«гаряча лінія»
Календар
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняБердянська ЗОШ 5 © 2020